gamer boy

14 بازی آموزنده و سرگرم کننده برای بچه‌ها در قرنطینه

این بازی‌های ویدیوییِ آموزشی برای کودکان، وقتی همه در خونه هستند لحظات سالمی رو به ارمغان میارن .بازی‌ها یک روش عالی برای سرگرم نگه داشتن بچه‌ها هستند. و اگر آموزشی باشند، یک امتیاز بیشتر هم می گیرند.

برای کم کردن سرعت پخش ویروس کرونا، مردم در همه جای دنیا مشغول رعایت فاصه‌ی اجتماعی و وفق دادن خودشون با دستورالعمل های محلی هستند. همه‌ مدرسه‌ها تعطیل هستند و بچه‌ها در هر سنی، سعی دارند آموزش‌هاشون رو تا جای ممکن به روال قبل انجام بدن.اما مدرسه‌های مجازی فقط برای مدتی ادامه دارن (اگه اصلا باشند)، و بعد از اون والدین باید یک راه دیگه‌ای برای سرگرم کردن بچه‌هاشون پیدا کنند.تقریبا مطمئن هستیم که بچه‌های شما بازی‌های روی تلفن همراه، رایانه یا ویدیویی انجام می‌دهند. ممکنه شما هم متوجه شده‌باشید که بازی‌های امروزی از بازی‌های قدیمی مثل سوپر‌ماریو و شکار اردک، خیلی فاصله گرفتند. و نه تنها از لحاظ گرافیک و کیفیت تصویر شگفت انگیز شدند؛ بلکه سازندگان و توسعه دهندگان دنیای بازی، خیلی آروم به سمت درس های آموزشی رفتند که بچه‌ها از اون‌ها حداقل انتظار رو دارند. و یکی از بهترین راه‌های یادگیری وقتیه که شما در حال تفریح و سرگرمی هستید.

لیست بازی‌های تلفن همراه، رایانه، و ویدیویی ما رو ببینید که می‌تونن بچه های شما رو، وقتی همه در خونه گیر افتادن، آموزش بدن و سرگرمشون کنن.

14. “کارمن ساندیگو” کجای گوگل‌ارث قرار داره؟

آنچه فرزندتون یاد می‌گیره: پایتخت کشور‌ها، محل اتفاقات تاریخی و وقایع جغرافیایی دیگه.

برای حل معما‌های گوگل ارت به “کارمن ساندیگو” بپویندید

Jet-setting که محبوب همه است با اصلاح عامل VILE و بعد از گذشت 30 سال به خانه‌ها بازگشت، و قلب همۀ بچه‌های دهۀ 90 رو به وجد آورد. دو شرکت بزرگِ Google Earth  و Houghton Mifflin Harcourt، امسال سه مجموعۀ جدید از سری بازی‌های ساندیگو عرضه کردند به نام‌های: The Crown Jewels Caper, The Thuntankhamun’s Mask Caper و The Keys to the Kremlin، برای احترام به رای و نظر همه. بازیکنان از ذره بین استفاده می‌کنند تا با شاهد‌ها در شهر‌های مختلف مصاحبه کنند و مدرک جمع کنند. وقتی قدم بعدی رو فهمیدید، آیکن هواپیما رو کلیک کنید تا به شهر بعدی برید. شما میتونید روی مرورگر اینترنت، گوشی های آندروید یا آیفون، بازی کنید.

13. دنبالۀ اورِگان (The Oregon Trail)

آنچه فرزندتون یاد می‌گیره: اتفاقات تاریخی، تفکر منتقدانه، مهارت‌های حل مشکل و خیلی چیزهای دیگه.

این بازی اواخر دهۀ 70 روی صحنه آمد و در آن زمان تغییرا کمی رو پشت سر گذاشت. در سن 10 سالگی خودم، خیلی از بعد‌از‌ظهر‌هامو اینجوری سپری می‌کرد تا واگن دیجیتالمو 2000 مایل، صحیح و سالم به طرف غرب ببرم. قبل از این‌که سفرتون رو شروع کنید، یک شغل بر می‌دارید (هر کدوم مزایای خودشون رو دارن)، هم‌سفر‌هاتون رو اسم بگذارید و تدارکات لازم رو خریداری کنید.

به‌روز‌سانی‌های اخیرِ بازی بهتون اجازه می‌دن تا معامله کنید، امکانات واگنتون رو بهبود بدید، و بتونید غذا و دارو بخرید تا شانس گروهتون برای زنده موندن بیشتر بشه. در طول سفر، گروهتون با بیماری، راهزنان، عبور از رودخانه، شکار برای به‌دست آوردن غذا و خیلی موارد دیگه رو‌به‌رو می‌شه. هرچند اوضاع یه کم درهمه، اما بازیکنان یاد می‌گیرند سریع از قبل برنامه ریزی کنند و در ذهنشون انتخاب‌های بلند مدت انجام بدن.من نسخه‌ی 5 بازی رو بازی کردم (و در بالا توضیح دادم)، که شما می‌تونید از سایت آمازون سفارش بدید. اگر شما نسخه‌های جدید‌تر، و روی گوشی، می‌خواید، می‌تونید نسخه‌ی The Oregon Trail: American Settler رو برای گوشی‌های آیفون امتحان کنید.

12. معما‌های نانسی درو “ Nancy Drew Interactive Mysteries”

آنچه فرزندتون یاد می‌گیره: رویداد‌های تاریخی و شخصیت‌های مهم، تفکر منتقدانه، فرهنگ‌ها، زبان و عادت‌های کشور‌های بیگانه، مهارت‌های حل مشکلات و …

آیا می‌توانید پرونده رو حل کنید؟

من بدون تعارف می‌گم که این بازی‌ها رو از وقتی که در سال 1998 شروع به ساختنش کردند، بازی می‌کردم. بعضی از اون‌ها بر اساس کتاب‌های نانسی درو بود (بازیِ راز ساعت قدیمی، برای نمونه، بر اساس چهار کتاب اول از مجموعه بود) و برخی دیگر خیر.

بازی‌های نقطه-کلیک، به شما اجازه می‌ده که در نقش نانسی بازی کنید، و معما‌هارو مثل اون حل کنید. شما چه در نقش یک کارآگاه تازه کار و چه ماهر بازی  کنید، شما از مظنونین سوال می‌پرسید، پازل هارو حل می‌کنید، سر‌نخ‌هارو کشف می‌کنید و راهتون رو از چندین موقعیت دشوار پیدا می‌کنید تا مقصر رو دستگیر کنید.قشنگیِ این بازی‌ها اینه که به بچه بدون اینکه خودشون متوجه بشن، آموزش میدن! در نه سالگی، بعد از بازی “راز دست سرخ” کمی در مورد تمدن مایا‌ها می‌دونستم، و بعد از بازی “گنج در برج سلطنتی” نقش کلیدی در انقلاب فرانسه رو می شناختم. و شما والدین گرامی؟ 33 بازی تا امروز برای رایانه، تلفن همراه و کنسول های بازیوجود دارد.

11. جدول کلمات

آنچه فرزندتون یاد می‌گیره: لغات.

.به طور شگفت انگیزی چالش برانگیز است.

بچه‌هایی که به “کلمات با دوستان” و “Scrabble” (بازی برنامه‌ای یا روی تخته) علاقه دارن، امکان داره که به Wordscapes هم علاقه نشون بدن، که بهشون اجازه میده هم لغاتشون رو گسترش بدن و هم کمی زمان بگذرونن. شما به تعداد نامحدود می‌تونید معما به سبک جدول کلمات متقاطع حل کنید (همراه با چند نکته‌ی رایگان). برنامه شمار را با منوع کردن کلمات سه حرفی به چالش می‌کشد و اگر در بعضی از اون همه‌ی کلمات رو پیدا کنید، امتیاز اضافه هم می‌گیرید. بعضی وقتا حدس زدن یک کلمه‌ی ساده خیلی سخت میشه. اگر شما کلمه‌ی جدیدی یاد گرفتید، Wordscapes یک فرهنگ لغت می‌سازه، پس شما می‌تونید اون رو به لغاتتون اضافه کنید. این بازی رو می تونید روی سیستم‌های آندروید، آی او اس، و رایانه انجام بدید.

10. زومبینی‌ها “Zoombinis”

آنچه فرزندتون یاد می‌گیره: منطق، الگوها، تحلیل داده‌ها، و مهارت‌های حل مشکل.

آیا می‌تونید همه‌ی زومبینی‌هارو به خونشون برگردونید؟

اگر شما در دهۀ 90 بزرگ شدید، شما باید این بازی رو به‌خاطر دارید. زومبینی‌ها روزهای زیادی من رو سرگرم می‌کردند. این مخلوقات آبی کوچولو در اصل مینیونی بودند، اما خیلی رنجش آور است. در بازی، شما باید زومبینی‌ه رو از چنگ شیطان بزرگ بلوت “Bloat” نجات بدید و اون‌هارو به‌طرف خونشون زومبینیوال ببرید. هر کدام از 12 مرحله مثل Allergic Cliffs, Stone Cold Caves and Pizza Pass بسیار چالش برانگیز هستند، با بچه‌هایی که از تشخیص منطقی و الگوبرداری استفاده می‌کنند تا برنده بشن. روی آیفون، آندروید و رایانه بازی کنید.

9. چالش نشنال ژئوگرافیک “National Geographic”

آنچه فرزندتون یاد می‌گیره: اتفاقات و شخصیت‌های تاریخی، جغرافیا و….

نشنال ژئوگرافیک در مورد چالش با کسی شوخی ندارد!

نشنال ژئوگرافیک یک بازی پرسش و آزمون است که همانطور که از اسمش پیداست، چالش برانگیز است. کمبود سوالات سخت و آسان در هیچ ناحیه‌ای دیده نمی‌شود؛ شمال آمریکا، اروپا، آسیا، جنوب آمریکا، آفریقا و استرالیا. بازی را با حداکثر چهار بازیکن شروع کنید، و یک آواتار انتخاب کنید. بازی‌ها با عکس‌ها و تصاویر بسیار بکر و زیبایی از آرشیو نشنال ژئوگرافیک کامل شده‌اند. این بازی با پرسیدن سوالاتی از قبیل: در چه سالی ماداگاسکار از فرانسه جدا شد و به استقلال رسید؟ در چه کشوری رودخانه‌ی نیجر به دریا می‌ریزد؟و…،  میزان آگاهی بچه‌ها را محک می‌زند. این بازی روی Xbox 360، Nintendo Wii و playSation 3 قابل دسترس است.

8. The Little Big Planet

آنچه فرزندتون یاد می‌گیره: منطق، مهارت‌های موقعیت یابی فضایی، طراحی و حل مساله.

شخصیت های قابل ستایش آن، فقط یک امتیاز بیشتر محسوب میشوند.

این بازی کوچولوی پر‌شور و حرارت، ماجرا‌های سکبوی (Sackboy) و دوستانش رو دنبال می‌کنه. دو بازیِ اول بیشتر شامل پرش از‌روی سکو‌ها و نزدن به موانع برای رفتن به مرحلۀ بعد است. بازیکن‌ها می‌تونن مرحله‌های مختص به خودشون رو بسازن، شخصیت‌هارو به‌دلخواه سفارشی کنن یا در یک مرحله اختراعات پیچیده بسازن. در آخر، بازیکن‌ها می‌تونن ساخته‌ها و ابتکاراتشون رو در شبکۀ پلی استیشن به اشتراک بگذارند، که البته اختیاری هست.

وقتی اولین نسخۀ بازی، The Little Big Planet، در سال 2008 منتشر شد، سازندگان شش نسخۀ دیگه رو هم منتشر کردند. The Little Big Planet 3 جدید‌ترین نسخه است، که سه شخصیت جدید رو معرفی کرد: Toggle، Swoop و Oddsock. بازی روی PSP, PlayStation 4, PlayStation Vita و PlayStation 3 قابل دسترس هست. شما همچنین می‌تونید نسخه‌های Little Big Planet Karting و free run Sackboy رو بررسی کنید! که این برنامه‌ها رو آندروید و آی او اس قایل نصب هستند.

7. مجموعۀ پورتال  Portal Series

آنچه فرزندانتون یاد می‌گیرند: منطق، حل مساله، فیزیک، ریاضی، علم و مهارت‌های فضایی.

مجموعۀ Portal یک داستانِ مجذوب کننده داره

این بازی هم‌سوی بازی سیارۀ بزرگ کوچولو هست، فقط یک مقدار کامل‌تر هست. اولین نسخۀ پورتال ردۀ سنی نوجوان رو گرفت چون شامل مقدار خون و خونریزی بود، اما نسخۀ دوم Portal 2 ردۀ سنی E رو دریافت کرد. این بازی ممکنه برای سنین کمتر از 9 یال مقداری سخت و ترسناک باشه؛ از پیشنهادات Common Sense Media. پورتال یک شخص بدون اسم رو دنبال می‌کنه که توسط یک سری آزمایش‌های خطرناک به‌وسیلۀ یک شخص خودخواه و مضحک که همه اون رو گلاداس “GLaDOS” صدا می‌ کنن، هدایت می‌شه. معما‌ها بوسیلۀ ساختن دروازه توی دیوار حل می‌شن، یک دروازه یه جای دیگه بسازید و راهتون رو ادامه بدید. فقط سعی کنید کاملا پایین نیافتید. پورتال 2 حدود 50 تا 50000 سال بعد از اولین نسخه اتفاق میافته، اما دیگه هیچ تباه کننده‌ای وجود نداره! پورتال 1 و 2 روی رایانه، Xbox 360 و PlayStation 3. در دسترس هستند.

6. نجات جهان 

آنچه فرزندتون یاد می‌گیره: جغراقیا، حمایت پذیری و حفاظت منابع طبیعی، مشکلات جهانی، زندگی سالم.

این بازی به بازیکن‌ها دربارۀ مسائل دنیای واقعی آموزش می‌دهد

بازی نجات دنیا، توسط کمپانی ZU با همکاری سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل ایجاد شده‌است. از آن به عنوان یک کاپیتان سیاره در قرن بیست و یکم یاد کنید، البته غیر از ابرقدرت‌ها. مراحل بازی در کنیا ، نروژ ، برزیل ، هند و چین قرار گرفته است. اونجا شما به پنج قهرمان کمک می‌کنید تا مشکلاتی مانند جابجا شدن، بیماری، قطع درختان جنگل، خشکسالی و آلودگی را حل کنند، که بچه ها درس‌هایی دربارۀ مشکلات دنیای واقعی یاد می‌گیرند. شما می‌تونید این بازی رو روی سیستم‌های آندروید و آی اواس، بازی کنید.

5. Eloh

آنچه فرزند شما یاد می‌گیره: مثلثات در سطح خیلی مقدماتی، زاویه‌ها و تفکر منتقدانه.

هر مرحله با آواهای ملایمی همراه است.

این برنامه نمونۀ دیگری از برنامه‌هاییه که بچه‌ها در اون بدون این‌که متوجه بشن، مشغول یادگیری می‌شن. Eloh یک بازی معمایی زیبا وموزیکاله که ذهن شما رو درگیر می‌کنه بدون این‌که استرسی به شما وارد بشه. هر مرحله ارواح جزیره رو داره که شما می‌تونید حرکتشون بدید. وقتی‌ که اونارو به نقطۀ صحیح برسونید، بلندگوی قرمر رو فشار بدید و موسیقی شروع به پخش می‌کنه. هدف اینه که با درآوردن صدا ارواح دور بشن و آیکن مارپیچ رو بزنید. این مثل یک نوع ضربه زدن در بیلیارد است.مرحله‌ها کم‌کم جالب‌تر میشن، اما هیچ تایمر، تبلیغ یا خرید درون برنامه‌ای نداره. تنها یک‌بار برای اولین دانلود مبلغ 3 دلار روی سیستم عامل‌های آندروید یا iOS پرداخت می‌شه.

4. Kerbal Space Program

آنچه فرزندتون یاد می‌گیره: فیزیک، منظومۀ شمسی، ریاضیات و پایه و مقدمات مهندسی هوافضا.

سعی کن این موجودات کوچولو رو سالم به فضا برسونید

بچه‌های شما مجبور نیستند برای این‌که فضانورد باشن، لازم نیست به حیاط برن و جعبۀ مقوایی استفاده کنند. این بازیِ شبیه‌سازی موشکی، بر یک برنامۀ فضایی برای یک مسابقۀ بیگانه به اسم کربالس “Kerbals” تمرکز کرده. وقتی یک بازی رو شروع می‌کنیذ، شما یک موشک فعال (یا ممکنه فعال نباشه) بر اساس قوانین “فیزیک مداری و واقعیت های آیرودینامیک” می‌سازید. وقتی کربالس خودتون رو به فضا فرستادید، می‌تونید منظومۀ شمسی رو بگردید، پایگاه بسازید و ایستگاه‌های فضایی ایجاد کنید. این بازی خیلی مورد توجه ناسا و بنیاد B612 ، غیر انتفاعی که به علوم سیاره ای و دفاع سیاره ای اختصاص داده شده‌اند، قرار گرفته‌است.

این بازی دارای سه سبک است: علمی، حرفه‌ای و شنی. سبک علمی به بازیکن اجازه میده تا تکنولوژی جدید رو باز کنید و کربالس را پیشرفته کنید، در سبک حرفه‌ای بازیکنان بر تمام اجزای کربالس نظارت می‌کنند، سبک شنی یک سبک آزاد برای بازی کردن هستش. این بازی برای دانلود برای رایانه در دسترس هست (40دلار). Kerbal Space Program نسخۀ Breaking Ground بصورت دانلود مستقیم (15 دلار)، و غیر مستقیم (15 دلار)، و نسخۀ Making History به‌صورت دانلود مستقیم (15 دلار) برای رایانه در دسترس هستند. همچنین می‌تونید بازی‌هارو برای Xbox One یا PlayStation 4 تهیه کنید.

3. ماینکرفت

آنچه فرزندانتون یاد می‌گیرند: خلاقیت، حل مساله، همکاری، مطالعه، ریاضی و ….

ماینکرافت پتانسیل بی پایانی برای ساختمان سازی داره.

اجازه ندید که گرافیک ساختمان های چهارگوش شما رو فریب بده: ماینکرافت از سال 2011 که شروع به‌کار کرده‌است، هنوز پرتوان است. بازی ساختمان سازی-جهانی به بازیکنا اجازه می‌ده که کشف کنن، وسایل جمع کنن، صنعت‌گری کنند و در بعضی جنگ‌های میانه‌رو شرکت کنند. بازی سبک‌های مختلفی داره: زنده ماندن، ابتکاری، ماجراجویی، تماشاچی و چند نفره؛ پس بازیکنان می‌تونن راحت و با‌انعطاف انتخاب کنن که چطور بازی کنند.

بر اساس iD Tech، آزادی مبتکرانه و خود‌محوری و استقلال، تمام چیزی نیست که بازی به بازیکناش عرضه می‌کنه. ماینکرافت کار تیمی آموزش می‌ده و ایجاد انگیزه می‌کنه تا مهارت‌های خواندن و ریاضی بهبود پیدا کنن. برای این‌که دربارۀ بازی بهتر بفهمید، والدین به iD Tech گفته‌اند که بچه‌هاشون در این بازی، شروع به مطالعه در مورد انجمن بوم‌شناختی مجزا، محاسبۀ جیره برای ماجراجویی، تقسیم کردن تجهیزات و این‌که چند دقیقه مانده به “شب”. همچنین، منافع آموزشی ماینکرافت در قالب بسته‌های آموزشی برای کلاس‌های درس ارائه شده.

شما می‌تونید این بازی رو در رایانه، اندروید، iOS ، Xbox 360 ، Xbox One ، PlayStation 3 ، PlayStation 4 ، Wii U ، Nintendo Switch و Nintendo 3DS انجام بدبد.

2. شجاع دل: جنگ بزرگ

آنچه فرزندانتون یاد می‌گیرن: تاثیرات عاطفی و تاریخی اتفاقات جنگ جهانی اول، علت و معلول، معماهای منطقی و وابسته به‌قراین.

شجاع دل، یادگیری در مورد جنگ جهانی اول را راحت‌تر و در دسترس‌تر می‌کنه .

این یکی از بازی‌های بالغ و بیرون از گروه هستش، خیلی ساده به دلیل اهمیت موضوعش. شجاع‌دل: جنگ بزرگی که از نامه‌هایی که در طول جنگ جهانی اول نوشته شده‌بودن الهلم گرفته. داستان بازی حول پنج شخصیت اصلی می‌چرخه: امیلی، فردی، کارل، آنا و والت (سگ پزشک). گروه به یک سرباز جوان لمانی کمک می‌کنه تا عشقش و پیدا کنه. هر شخصیت می‌تونه با موضوع تعامل کنه اما هر کدوم ابزار مخصوصشون برای انجام وظایشون دارند. والت نیز چند تا حقه برای کمک به بازی داره. شما می‌تونید این بازی را بر روی: PlayStation 3 ، PlayStation 4 ، Xbox 360، Xbox One، Android، iOS و Nintendo Switch انجام دهید.

1. مجموعۀ دموکراسی

آنچه فرزندانتون یاد می‌گیرن: لایه‌های چندگانه از دولت مانند احزاب، سرمایه‌گذاری، مالیات، انتخابات، تغییرات سیاسی، پایتخت سیاسی، بودجه، بدهی و ….. علاوه بر این، آن‌ها در مورد سازش، علت و معلول، استراتژی، رفع تضاد و خیلی چیزای دیگه یاد می‌گیرند.

این یک راه جذاب برای یادگرفتن کار‌های حکومتیه.

تا حالا فرزندتون خواسته وارد سیاست بشه؟ حالا می‌تونن شانسشون رو در بازی مجموعۀ دموکراسی امتحان کنند. در این بازی شبیه ساز حکومتی، شما به‌عنوان رئیس جمهور یا نخست وزیرِ یک حکومت دموکراتیک بازی می‌کنید و سیاست رو در زمینه‌های مالیات، اقتصاد، رفاه، سیاست خارجی، حمل و نقل، قانون و نظم و خدمات عمومی تغییر می دهید. نتایج، درست مانند زندگی واقعی، این است که هر سیاست بر سایر عوامل مانند خوشبختی رای‌دهندگان، میزان جرم‌جنایت و کیفیت هوا تأثیر می گذارد. بازیکنان همچنین باید مواظب موقعیت‌هایی مثل بی‌خانمانی یا معترضین باشد و بر همین اساس تصمیم گیری کنند.

شما می‌تونید بازی‌های دموکراسی 1، دموکراسی 2 و دموکراسی 3 را روی رایانه بازی کنید. سازندۀ بازی، Positech، برنامه‌ریزی کرده تا امسال نسخۀ چهارم رو هم روانۀ بازار کنند.

 

بخوانید :

5 بازی انلاین برای دوران قرنطینه
معرفی بازی Brawlhalla
چطور وارد دنیای گیم بشیم ؟